Charge Conference Schedule

Charge Conference Schedule Montgomery-Prattville District 2017 (updated 9/20/17)

Click here for charge conference forms.

Sunday, September 10   
12:30    Plantersville Charge  --  Plantersville --  Pleasant Valley
2:30   Maplesville
4:30   Cox Chapel Charge - Cox Chapel,  Isabella, Tabernacle

  

Monday, September 11
5:30 Dalraida
7:30 River City

 

Tuesday, September 12
5:30 Pine Level
7:30 Trinity #7490
 
Sunday, September 17  
12:30 Fort Deposit -- Fort Deposit
2:30   Spring Hill --   Bethel #7045
4:30   St. Paul/Rhodes Chapel Charge -- St. Paul #7450 -- Rhodes Chapel
6:30   Greenville First

 

Monday, September 18
5:30   Lime Spring
7:30   Verbena/Pleasant Hill Charge -- Verbena -- Pleasant Hill

 

Tuesday, September 19
5:30 Robinson Springs
7:30 Millbrook
 
Wednesday, September 20
5:30 Walnut Creek -- Thorsby
7:30 Clanton First /San Juan Mission

 

Sunday. September 24    
12:30   Union #7500
 2:30   Barrett Road
 4:30   Church Street
 6:30   Memorial and West Highland

 

Monday,September 25
5:30 Mt. Nebo Charge  -- Mt. Nebo – Pleasant Grove #7385
7:30 Mt. Pisgah
 
Tuesday, September 26
5:30  Capitol Heights
7:30  Metropolitan
 
Wednesday, September 27
5:30  Pierce Chapel Charge -- Pierce Chapel -- Central -- Union #7495
7:30  Mulder

 

Sunday, October 1   
12:30   East Tallassee
2:00   Tallassee First
3:30   St. Paul #7460
5:00   Oak Valley
6:30   Oak Valley Station

 

Monday, October 2
5:30  Eclectic
7:30  Benson-Bethel   -- Cedar Grove – Chapel -- New Style -- Benson-Bethel

 

Tuesday, October 3
5:30  Perry Hill
 
Wednesday, October 4
5:30   McKenzie
7:30   Forest Home Charge:   Liberty  --  Providence #7405 – Oak Grove #7330
 
Sunday, October 8  
1:30  Cain’s Chapel: rescheduled for 10/12
3:30  Wallsboro/Trinity Charge -- Trinity #7485 -- Wallsboro
5:30  Wetumpka First rescheduled for 10/12

 

Monday, October 9
5:30  Snowden
7:30  Pintlala

 

Tuesday, October 10
5:30  Hope Hull
7:30  Fairview

 

Wednesday, October 11
5:30 Booth
7:30 Prattville First

 

Sunday, October 15   
12:30   Rivers Chapel
2:00    Harmony
3:30    Providence #7410
6:30    Elmore

 

Monday, October 16
5:30  Friendship – Wesley Chapel
7:30  Georgiana First and Oak Grove Charge -- Georgiana First – Oak Grove #7320
 
Tuesday, October 17
5:30   Mt. Zion -- Ivy Creek
7:30   Autaugaville

 

Wednesday, October 18
5:30  Burkville Memorial
7:00  Lowndesboro Charge – Hayneville – Benton – Lowndesboro UMC

 

Monday, October 23
6:00   Opelika First   

 

Tuesday, October 24
5:30 New Beginnings Charge -- St. Luke

7:30 Whitfield

Sunday, October 29 
12:00  Cameron Charge -- Cameron Chapel – Oakey Streak
5:00   Sepulga Charge– Asbury – Bethel #7040 – Jenkins Chapel
 
Sunday, November 5
2:00 Pine Apple Charge -- Pineapple – Farmersville – Hopewell -- McWilliams

 

Wednesday, November 29
6:30 Montgomery First